O Tatranskom duričovi

Navrhovaný štandard tatranského duriča

Exteriérové vlastnosti

Výška - v rozpätí 34 – 42 cm ( sučka 34 – 38 cm, pes 37 – 42 cm)

Celkový vzhľad – nižší, ľahšej stavby tela, harmonický. Jednoznačne obdĺžnikový rámec, pevná kostra, rovný chrbát, mierne zvýraznený kohútik, chvost šabľovito nesený. Pevný, dobre osvalnatený krk, hlava ušľachtilá s dlhším uchom nepresahujúcim nos.

Hlava – jemne pretiahnutá, temeno hlavy primerane široké, mierne klenuté s jemným výbežkom medzitemennej kosti, výrazné nadočnicové oblúky, zreteľný čelový sklon (stop), ktorý rozdeľuje časť hlavy medzi tylovým hrboľom a končekom nosa. Línia nosa (papuľa) nesmie byť dlhšia ako temeno hlavy. Línie nosového chrbta a lebky sú rovnobežné.

Nos - primerane veľký a široký, nosné otvory zreteľne otvorené, farba nosa čierna.

Papuľa – nesmie byť kvadratická, symetricky sa zužuje k nosovej časti, nie príliš špicatá, chrbát nosa rovný, prípadne jemne klenutý. Pysky dobre kryjú dolnú čeľusť, zreteľný ústny kútik.

Uši – širšie nasadené v rovine oka, stredne dlhé a dlhšie, nie príliš úzke, dole zaoblené, bez záhybov, voľne zavesené v tesnej blízkosti líc.

Oči – tmavohnedé alebo hnedé, primerane veľké, mandľového tvaru, nie priveľmi hlboko vsadené, ale ani vyčnievajúce.

Chrup – plnochrupý, nožnicový zhryz.

Trup – rovná vrchná línia, ktorá klesá smerom od hlavy k chvostu. Kohútik je málo výrazný, chrbát je mocný a pružný. Bedrá sú primerane krátke, dobré osvalené s harmonickým prechodom na kríže. Hrudník nie príliš široký, dostatočne hlboký a priestranný, rebrá sú oblúkovité, pružné, nasadené šikmo smerom dozadu. Predhrudie dobre vyvinuté, brucho mierne vtiahnuté.

Končatiny – rovné, správne zauhlené, umožňujúce psovi priestranný a vytrvalý pohyb. Zadné končatiny sú rovné, správne zauhlené, dobre osvalnatené a šľachovité. chyba– vybočené lakte a labky, zbiehavý alebo rozbiehavý postoj zadných končatín.

Chvost – nasadený v rovine chrbta alebo o niečo nižšie, primerane hrubý, stredne dlhý, siahajúci po pätový kĺb. Chvost je v pokoji nesený zvisle nadol, v akcií šabľovite nahor.

Srsť – jednoznačne hladká, priliehavá, primerane drsná s dostatočným leskom, na hlave a ušiach a končatinách kratšia.

Farba srsti
- viacfarebné – čierna s presne ohraničenými hnedými alebo hrdzavohnedými znakmi na hlave nad očami, po stranách nosa a pyskov, hrudi a končatinách, okolo konečníka, na spodnej strane chvosta , prípustné sú biele znaky na hrudi a končatinách, prípadne biela lysinka na hlave. Na končatinách medzi bielou a čiernou srsťou je vhodná srsť hnedej farby (dedičstvo po starých kopovoch).
- jednofarebné - hnedá farba – od svetlohnedej až po gaštanovohnedú , všetky s alebo bez prímesí čiernej farby Správna pigmentácia nosa a pazúrov (čierne)


Povahové vlastnosti
  • veľmi inteligentné, temperamentné plemeno s dobrou ovládateľnosťou, dobrým kontaktom na majiteľa, s vyrovnanou povahou bez známok agresivity voči okoliu, bez známok bojazlivosti
  • pri práci vytrvalý, samostatne pracujúci s hľadaním (pri durení) na kratšiu až strednú vzdialenosť (cca 300 – 400 m ) s vynikajúcim čuchom a orientáciou v teréne
  • hlasitý (voľný hlas) na teplej stope a pri kontakte so zverou – tzv. hlásič.
  • mimoriadna odvaha pri kontakte so zverou (najmä diviačia a škodná zver)

 

,

 

 

prebrané z klubu chovateľov tatranských duričov

Tatranský durič

Chovateľský cieľ

Východzími plemenami, použitými pri vytvorení novej formy národného nízkonohého plemena duriča sú slovenský kopov a jazvečík štandardný. Na dosiahnutie požadovaných exteriérových a pracovných vlastností budú použité i ďalšie poľovné plemená psov. Použité budú iba plemená posilňujúce jeho...